Polo

Written by admin on Kwiecień 29, 2009

Jest to obok krykietu jedna z tradycyjnych gier brytyjskich, której mieszkańcy Wielkiej Brytanii poświęcają wiele uwagi i potrafią się żywo nią pasjonować. Jest to gra zespołowa, w której każdy z czterech zawodników odgrywa konkretną rolę przypisaną do pozycji, na której gra.

Celem gry jest zdobycie większej liczby goli niż drużyna przeciwnika. Gol to umieszczenie piłki poza linią bramki, pomiędzy palikami, które zwykle rozstawia się w odległości 8 jardów od siebie. Boisko do gry w polo ma wielkość dziesięciu boisk piłkarskich. Jego wymiary to 300×200 jardów.

Cały mecz składa się z ośmiu siedmiominutowych części zwanych chukkas – dozwolone są trzyminutowe przerwy na zmianę koni. Aby wystawić poważną drużynę na wielki turniej, należy mieć w rezerwie 32 konie, po 8 dla każdego z graczy. Drużyny zamieniają się polami po każdym golu. Zasady gry są bardzo ścisłe. Piłka wybita przez gracza wyznacza linię, według której ustala się zasady pierwszeństwa- posiada je jeździec, który podąża za piłką po jej linii lotu. Każdy gracz, który przekroczy tę linię przed graczem podążającym za piłką, popełnia faul. Kary za faule to rzuty wolne. Strój zawodnika składa się z hełmu, długich butów do jazdy konnej oraz nakolanników, bambusowy młotek, którym uderza się piłkę na długość 51 cali. Gra zaliczana jest do gier wymagających wiele środków finansowych.

Podobne artykuły:

    Krykiet "Druga z tradycyjnych gier brytyjskich. Jest on tuż obok polo jednym z ważnych elementów kultury brytyjskiej. Krykiet jest grą zespołową, w której drużyna składa się z 11 zawodników. Gra toczy..."

Leave a Reply

Security Code: